Prohlídka želv
Návštěvní doba
Jedná se o soukromý chov, který majitel v období června až září zpřístupňuje veřejnosti. Primárním cílem je studium chování želv v přirozeném prostředí, tomu je přizpůsobeno i prostorové uspořádání venkovních výběhů a konstrukce různých úkrytů. V určitých obdobích sezóny se provádějí některá měření, proto mohou návštěvníci občas zaregistrovat v některém výběhu nainstalované přístroje sloužící k měření a záznamu některých fyzikálních parametrů a mobilní kamery zaznamenávající pohybovou aktivitu želv. Otevírací doba areálu viz zde.
Želvy se umisťují do venkovních výběhů již v průběhu jara. Obvykle však tráví čas v chovných sklenících a většinou nejsou vidět. Nicméně při příznivých denních teplotách (především v květnu) vylézají ven a bývají i poměrně aktivní. Protože je květen z chovatelského hlediska zajímavým obdobím života některých druhů želv a ze studijního hlediska jsou zajímavá pozorování jejich chování, proto chovatelům zabývajících se reprodukcí a odchovem umožňujeme v této době individuální prohlídku (po předchozí telefonické dohodě).
Krmení
Krmení želv probíhá ve středu, v pátek a v neděli přibližně v 16 hodin, v horkých a jasných dnech zhruba o 30 minut později. Obvykle do 15 minut vylezou z úkrytů a tato doba je pro prohlídku želv nejvhodnější.
Které měsíce jsou pro prohlídku nejvhodnější?
Aktivita želv se odvíjí od teploty a intenzity slunečního záření. Pro prohlídku je nejlepší období v červnu a pak zhruba od 5. - 8. srpna do září. V červenci lze želvy také spatřit, ale kolik jich uvidíte hodně závisí na počasí.
V červenci bývají vysoké denní teploty, sluneční záření je příliš silné a želvy zůstávají zalezlé v úkrytech. Některé druhy dokonce v úkrytech absolvují letní spánek, který může trvat až 3 týdny. Ty, které zůstávají aktivní i během července jsou obvykle přes den zalezlé ve vysoké trávě nebo v různých norách a úkryty většinou opouštějí až pozdě odpoledne. Červenec není na prohlídků želv ten nejvhodnější měsíc a v nejlepším případě lze zahlédnout maximálně čtvrtinu chovaných želv. V těchto horkých a slunečních dnech necháváme na určitých místech i narostlou vyšší trávu, aby se želvy mohli schovat a chránit se před intenzivním slunečním zářením.
Období od zhruba 26.7. do cca 5.8. hodně záleží na odpoledních teplotách a jak moc sluníčko svítí. Zhruba po 10. srpnu už Slunce tolik nehřeje a většinou bývá na obloze mírná oblačnost. Želvy jsou již poměrně hodně aktivní, ve zvýšené míře konzumují potravu a doplňují zásoby na zimní spánek. V tomto období jsou želvy ve výbězích většinou dobře viditelné. Závěr měsíce září je hodně závislý na denní teplotě. V tomto období doporučujeme plánovanou návštěvu expozice želv raději předem zkonzultovat telefonicky.
Jaká je nejvhodnější denní doba k pozorování želv?
Želvy se aktivně chrání proti vysokým teplotám a také proti intenzivnímu slunečnímu záření. Proto zůstávají v poledních a popoledních hodinách zahrabané v úkrytech. V červenci vylézají z úkrytů přibližně po půl páté odpoledne, v srpnu a září zhruba o hodinu dříve. Pokud je jasno a teploty jsou vysoké, želvy vylézají z úkrytů zhruba o 30 až 40 minut později.
Želvy jsou závislé na dodávce tepla z okolí. Mohlo by se tedy zdát, že jim budou vyhovovat dny s vysokou teplotou vzduchu. Avšak i želvy se mohou přehřát, a proto mají velice dobře vyvinutý ochranný systém, který jim velí při vysokých teplotách změnit pozici a přesunout se jinam. Stejně tak jim vadí i příliš ostré sluneční záření (pro většinu chovaných druhů zhruba nad 360 W/m2, při nižší teplotě o malinko více; vyjádřeno jako zářivý tok). V obou případech hledají vlhká a zastíněná místa.
Aktivita želv je závislá na počasí a nelze jednoznačně říct, ve kterou denní dobu začnou želvy opouštět své úkryty a budou se pohybovat po výbězích. Pokud je příliš horko, vyhledávají zastíněná místa a většinou nejsou vidět. Podobně se chovají i v době, kdy je chladno nebo fouká studený vítr. V horkých dnech začínají vylézat ven až při poklesu teploty vzduchu a intenzity slunečního záření zhruba kolem půl páté, ale může to být i později. Když se ochladí a denní teploty zůstávají v rozmezí 20 až 25°C a pokud je ještě oblačno nebo zataženo, želvy svoji aktivitu významně zvyšují a venkovní výběhy začnou procházet už po 15 hodině. V polovině srpna se začíná viditelně zkracovat délka dne a doba, kdy želvy vylézají v teplých dnech ze svých úkrytů se postupně posouvá zhruba ke třetí až půl čtvrté odpoledne. V září většinou začínají vylézat z úkrytů již kolem třetí odpoledne, ale zejména na počátku září je to ještě hodně závislé na intenzitě slunečního záření. I když může být teplota vzduchu příznivá, pokud bude hodně jasný den, želvy opustí úkryt až při dostatečném poklesu intenzity slunečního svitu. Zhruba hodinu až hodinu a půl prochází výběhem a konzumují potravu. Potom znovu zalézají do svých úkrytů.
Když prší hodně záleží na tom, zda je teplo nebo fouká chladný vítr. Většině želv déšť nevadí, dokonce jsou druhy, které rády během deště terén procházejí. Platí to ale jen v případě teplého deště. Když prší nebo mrholí a současně je nízká teplota nebo fouká chladný vítr, tak v takové chvíli zůstávají želvy zalezlé v úkrytech a ven vůbec nevylézají.
Pokud tedy budete mít v plánu i prohlídku želv, je dobré návštěvu Želví zahrady naplánovat podle počasí nebo si prohlídku zkonzultovat na telefonu 603 851 110. Při denní teplotě zhruba pod +18°C nebo nad +27°C je pravděpodobnost uvidět želvy ve venkovním výběhu hodně malá. Jaké je aktuální počasí v areálu Želví zahrady můžete snadno zjistit kliknutím na odkaz POČASÍ pod tlačítkem INFO.
Při souběhu hodnot TEPLOTA nad 27°C a současně SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ nad 360 W/m2 je téměř nulová pravděpodobnost, že nějakou želvu ve výběhu spatříte. Obě tyto hodnoty lze zjistit pod tlačítkem POČASÍ.