Úvod

Prohlídka želv

 

Návštěvní doba

V období březen až květen 2024 budou probíhat plánované stavební práce na pavilonu a budou se budovat zpevněné chodníky. Původně plánované zahájení prohlídek želv v sobotu 1. června se z důvodů úklidových prací po zednících přesouvá na pátek 7.6.2024.

Jedná se o soukromý chov, který majitel v období června až září zpřístupňuje veřejnosti.

Želvy se umisťují do venkovních výběhů již v průběhu května. Obvykle však tráví čas v chovných sklenících a většinou nejsou vidět. Nicméně při příznivých denních teplotách vylézají ven a bývají i poměrně aktivní. Protože je květen z chovatelského hlediska zajímavým obdobím života některých druhů želv a ze studijního hlediska jsou zajímavá pozorování jejich chování, proto chovatelům zabývajících se reprodukcí a odchovem umožňujeme v této době individuální prohlídku (po předchozí telefonické dohodě).

Jaká je nejvhodnější doba k pozorování želv?

Želvy jsou závislé na dodávce tepla z okolí. Mohlo by se tedy zdát, že jim budou vyhovovat dny s vysokou teplotou vzduchu. Avšak i želvy se mohou přehřát, a proto mají velice dobře vyvinutý systém, jak s teplem hospodařit. Stejně tak jim vadí i příliš ostré sluneční záření (pro většinu chovaných druhů zhruba nad 360 W/m2).

Aktivita želv je závislá na počasí a nelze jednoznačně říct, ve kterou denní dobu začnou želvy opouštět své úkryty a budou se pohybovat po výbězích. V jasných dnech bývají obvykle v poledních a v popoledních hodinách zalezlé v úkrytech, stejně tak při teplotách vzduchu nad 27°C. Pokud je tedy příliš horko, vyhledávají zastíněná místa a většinou nejsou vidět. Podobně se chovají i v době, kdy je chladno nebo fouká studený vítr. V horkých dnech začínají vylézat ven až při poklesu teploty vzduchu a intenzity slunečního záření zhruba kolem půl páté, ale může to být i později. V závěru srpna se začíná viditelně zkracovat délka dne a doba, kdy želvy vylézají v teplých dnech ze svých úkrytů se postupně posouvá zhruba k půl čtvrté odpoledne. V září většinou začínají vylézat z úkrytů již kolem třetí odpoledne, ale zejména na počátku září je to ještě hodně závislé na intenzitě slunečního záření. I když může být teplota vzduchu příznivá (mezi 20 až 25°C), pokud bude hodně jasný den, želvy opustí úkryt až při dostatečném poklesu intenzity slunečního svitu. Zhruba hodinu až hodinu a půl prochází výběhem a konzumují potravu. Potom znovu zalézají do svých úkrytů.

Pokud je deštivý den, hodně záleží na tom, zda je teplo nebo fouká chladný vítr. Většině želv déšť nevadí, dokonce jsou druhy, které rády během deště terén procházejí. Platí to ale jen v případě teplého deště. Když prší nebo mrholí a současně je nízká teplota nebo fouká chladný vítr, tak v takové chvíli zůstávají želvy zalezlé v úkrytech a ven vůbec nevylézají. Proto se snažíme (zejména v zářijových dnech) vždy v daný den uvést na tomto webu odhad, jaká je šance želvy ve volných výbězích vidět a také nejvhodnější denní dobu.

Pokud tedy budete mít v plánu i prohlídku želv, je dobré návštěvu Želví zahrady naplánovat podle počasí nebo si prohlídku zkonzultovat na telefonu 603 851 110. Při denní teplotě zhruba pod +18°C nebo nad +27°C je pravděpodobnost uvidět želvy ve venkovním výběhu hodně malá. Jaké je aktuální počasí v areálu Želví zahrady můžete snadno zjistit kliknutím na odkaz POČASÍ pod tlačítkem INFO.